Projekty

PURO hotel, Katowice

Lokalizacja
aleja Korfantego 10, Katowice
Inwestor
Puro Hotels Sp. z o.o.
Zespół projektowy
Tomasz Konior
Andrzej Witkowski
Marek Lewandowski
Sebastian Skrzeczyński
Dominik Koroś
Marcin Piotrowski
Łukasz Bonar
Justyna Boduch
Maria Mrowiec
Borys Moryl
Anna Nowakowska
Maciej Sewiołło
Anna Adamiecka
Projekt wnętrz
DeSallesFlint
Powierzchnia całkowita
19 058 m2
Powierzchnia zabudowy
1 521 m2
Powierzchnia użytkowa
8 126 m2
Kubatura
74 802 m3
Projekt
2019
Realizacja
2019 - 2022
Opis
PURO hotel**** będzie pierwszym od lat znaczącym budynkiem publicznym zbudowanym w ścisłym centrum Katowic przy najważniejszym trakcie Rynek–Rondo.

Od frontu widoczna będzie część wysoka licząca 14 kondygnacji. Od zachodu budynek zyska dwukondygnacyjny cokół odpowiadający wysokością sąsiadującej galerii sztuki BWA.

Bryła, zgodnie z planem miejscowym wytyczy nową pierzeję, która wzmocni wielkomiejski charakter ulicy.  Podium hotelu na poziomie parteru i pierwszego piętra pomieści ogólnodostępne funkcje, takie jak restauracja, kawiarnia, galeria sztuki czy sale konferencyjne. Kolejną kondygnację zajmie markowe PRISMA SPA z zewnętrznym tarasem. Dzięki temu obiekt będzie służył zarówno mieszkańcom Katowic jak i gościom hotelowym.

Dwukondygnacyjny podcień akcentuje wejście główne i tworzy przyjazną przestrzeń dla pieszych.
Dynamikę i lekkość bryły podkreśla nadwieszenie części hotelowej. W jej wnętrzu mieści się 247 komfortowych pokoi.
Wrażenie otwarcia na miasto pogłębi tektonika frontowej fasady: plisowana, lustrzana powłoka ze szkła.

Ukształtowanie elewacji frontowej to ukłon w stronę pierwszych polskich wieżowców, tzw. „niebotyków”. Katowice i Górny Śląsk w okresie międzywojennym były prekursorami w budowie tych pionierskich budynków.

Również pozostałe fasady hotelu nawiązują do charakteru regionu, zwłaszcza ceglanej architektury Śląska. Oryginalny sposób jej układania utworzy na elewacjach charakterystyczny relief składający się z pionowych pasów o zmiennym rytmie. Cegła to ponadczasowy materiał, który sprawi, że budynek wejdzie w twórczy dialog z tradycją i lokalnością.

Komfortowe wnętrza hotelu Puro wzbogacą lokalne motywy zaczerpnięte ze śląskiej kultury. Współczesny design będzie połączony z kunsztownym rzemiosłem i sztuką współczesną. Za projekt wnętrz odpowiada brytyjska pracownia DeSallesFlint, która współpracuje z siecią hoteli PURO, tworząc ich unikalny klimat.

Katowicki hotel wyróżni przestronne lobby, które efektownie łączy główne wejście od strony alei Korfantego i wnętrze hotelu z pasażem od strony zachodniej. Goście po przekroczeniu progu znajdą się w imponującym, dwukondygnacyjnym wnętrzu. Otwarte przestrzenie połączą efektowne schody w formie dynamicznej stalowej rzeźby.

Naturalną kontynuacją wnętrz będą zewnętrzne tarasy. Zaprojektowane w charakterze ogrodów utworzą zielone enklawy w śródmiejskiej zabudowie.

Taras na dachu wraz ze skybarem na najwyższej kondygnacji zapewni wyjątkową strefę rozrywki i relaksu z unikalnym widokiem na panoramę miasta.