Projekty

Szyb, Bytom

Lokalizacja
Bytom
Projekt
GC Investment
Inwestor
GC Investment
Zespół projektowy
Tomasz Konior
Andrzej Witkowski
Łukasz Homan,
Magdalena Witkowska
Bartosz Malec
Anna Rybowicz
Aleksander Nowacki
Katarzyna Leśniok
Anna Jabłońska-Lisińska
Łukasz Bonar
Piotr Zawada
Powierzchnia
8 750 m2
Opis

Symbolem, ale i jądrem założenia wokół dawnego kopalnianego Szybu Krystyna, stanie się kompleks dwóch wież. Pierwsza to ceglana, unikatowa wieża samego szybu — ikona Bytomia, górująca nad okolicą. Do niej planujemy dobudować bliźniaczą kubaturę, ale poprzez kontrastowy lekki i transparentny materiał, wyraźnie sygnalizując, że to współczesna struktura. Dopasowanie i przeciwieństwo, tradycja i nowoczesność — tak wyrażamy sztukę dobrej kontynuacji.


Wieże przylegają do wielowątkowej przestrzeni publicznej, która przeplata się wzdłuż kolejnych obiektów, przenika z aktywnością ich wewnętrznych przestrzeni i różnorodnością funkcji, co daje gwarancję żywej, miejskiej tkanki.


Historyczna wieża, z postindustrialnym klimatem wnętrza mieści w sobie szereg funkcji. Począwszy od ukłonu dla przeszłości miejsca, przestrzeni muzealnych, w których ukazane będą materiały dotyczące historii wieży i kopalni, aż po serce obiektu na ostatnich kondygnacjach, czyli główne koła wyciągowe, gdzie powstanie niezwykła przestrzeń restauracji. Oprócz tego w wieży będą przestrzenie do czasowych ekspozycji czy organizowania imprez kulturalnych, jak i fitness oraz wielofunkcyjne sale przeznaczone np. na konferencje.


Nowa wieża to 5-gwiazdkowy hotel, który stanowi idealne uzupełnienie funkcji starej wieży, zarazem podnosi rangę kompleksu. Poza pokojami i apartamentami w hotelu znajdzie się kompleks SPA z basenem i saunami.


Oddziaływanie dwóch wież zdecydowanie wzmocni przestronne atrium, wielofunkcyjna przestrzeń ogólnodostępna, stanowiąca całoroczne przedłużenie placu wejściowego.


W koncepcji założono pozostawienie wieży Szybu Krystyna w swoim obecnym wyglądzie zewnętrznym, wyeksponowano także jej stalową konstrukcję wewnętrzną i najważniejsze urządzenia, jako świadków historii. Nowa wieża z kolei będzie wizualnie przeciwwagą istniejącej — to stalowa konstrukcja obłożona lekką fasadą szklaną.